Šią kelionę (apsilankymą Europos parlamente), laimėjau dalyvaudamas meninio skaitymo konkurse. Kiekvienas europarlamentaras per metus gali pasikviesti 100-106 žmones ir šios kelionės išlaidas apmoka Europos Parlamentas. Apsilankymas Europos Parlamente – puikus būdas sužinoti, kaip dirba Europos Sąjungos piliečių vienintelė tiesiogiai išrinkta institucija ir kokį poveikį ji daro visoje Europoje ir pasaulyje.
Europos Parlamentas įsikūręs Strasbūre, Briuselyje ir Liuksemburge. Dauguma plenarinių sesijų vyksta Strasbūre, nors pagrindiniai Europos Parlamento narių biurai yra Briuselyje, o dalis administracijos dirba Liuksemburge.
Kelionė truko 5 dienas (4 nakvynės). Anksti ryte išvykome iš Vilniaus, keliavome per Lietuvą, Lenkiją. Kitą dieną laukė ilga kelionė per Vokietiją. Pakeliui aplankėme viduramžių miestą Niurnbergą, kuris yra Alberto Einšteino gimtinė, vėliau išvykome į Strasbūrą, kuris buvo mūsų kelionės tikslas. Atvykus į Strasbūrą vyko ekskursija po senamiestį, iš kurio atsiveria puikus vaizdas į gražiausią senojo miesto rajoną – „Mažąją Prancūziją“. Apžiūrėjome Dievo Motinos katedrą, garsią savo fasadu, vitražais ir astronominiu laikrodžiu. Apsilankę senamiestyje išvykome į Europos Parlamentą bei susitikimą su Petru Auštrevičiumi.
Po pasivaikščiojimo Strasbūro senamiestyje, atvykome į Europos Parlamentą, kuris užima didelę dalį ploto. Teritorija yra aptverta bei saugoma ginkluotų karininkų, apsauginių. Patekus į kiemą mūsų laukė patikros postas, kuriame tikrina atsineštus daiktus, bei asmens dokumentus. Atlikę visus formalumus patekome į Europos Parlamentą ir nuskubėjome į susitikimą su Petru Auštrevičiumi.
Susitikimo metu mane nustebino tai, kad šis žmogus betarpiškai ir maloniai bendrauja su jaunimu. Jis nejaučia jokios takoskyros tarp savęs ir mūsų, moksleivių, studentų.
Susitikimo pradžioje jo padėjėja papasakojo apie Europos Parlamento susikūrimą.
Europos Parlamentas buvo įsteigtas: 1952 m. kaip Europos anglių ir plieno bendrijos Bendroji Asamblėja ir tik 1962 m. kaip Europos Parlamentas, kurio pirmieji tiesioginiai rinkimai įvyko 1979 m.
Europarlamentaras Petras Auštrevičius plačiau papasakojo apie skirtumus bei panašumus tarp Strasbūre ir Briuselyje įsikūrusių parlamentų bei jų veiklos. Parlamentas atlieka 3 pagrindines funkcijas:
a) Teisėkūros:
Kartu su ES Taryba priima ES teisės aktus, grindžiamus Europos Komisijos pasiūlymais;
Priima sprendimus dėl tarptautinių susitarimų;
Priima sprendimus dėl ES plėtros;
Peržiūri Komisijos darbo programą ir prašo ją pateikti teisės aktų pasiūlymus.
b) Priežiūros:
Atlieka demokratinę visų ES institucijų kontrolę;
Išrenka Komisijos pirmininką ir patvirtina visą Komisijos narių kolegiją;
Turi galimybę nubalsuoti už siūlymą pareikšti nepasitikėjimą ir taip priversti Komisiją atsistatydinti;
Patvirtina biudžeto įvykdymą, t. y. teigiamai įvertina ES lėšų panaudojimo būdą;
Nagrinėja piliečių peticijas ir atlieka tyrimus;
Su Europos Centriniu Banku svarsto pinigų politikos klausimus;
Užduoda klausimų Komisijai ir Tarybai;
Stebi rinkimus.
c) Biudžeto valdymas:
Kartu su Taryba sudaro ES biudžetą;
Tvirtina ES ilgalaikį biudžetą – daugiametę finansinę programą.
Parlamento darbas vyksta dviem pagrindiniais etapais. Komitetai rengia teisės aktus. Europos Parlamentas turi 20 komitetų ir du pakomitečius. Kiekvienas iš jų atsakingas už konkrečią politikos sritį. Komitetai nagrinėja teisės aktų pasiūlymus, ir Europos Parlamento nariai bei politinės frakcijos gali siūlyti daryti pakeitimus arba projektą atmesti. Šie klausimai svarstomi ir politinėse frakcijose. Per plenarines sesijas teisės aktai yra priimami. Tuomet visi Europos Parlamento nariai susirenka į posėdžių salę ir vyksta galutinis balsavimas dėl siūlomų teisės aktų ir pasiūlytų pakeitimų. Paprastai tai vyksta Strasbūre keturias dienas per mėnesį, tačiau kartais rengiamos papildomos sesijos Briuselyje.
Gaila, kad susitikimas truko trumpą laiką todėl Petras Auštrevičius papasakojo tik mažą dalį apie Europos Parlamente vykdomą veiklą, bet paliko labai malonų ir neišdildomą įspūdį.
Po susitikimo vykome į plenarinių posėdžių salę. Nuėję ten gavome lapus, kuriuose buvo iliustruota visų 751 nario išsidėstymas posėdžių salėje. Taip pat gavome ausines, kur buvo verčiama tiesiogiai vykstantys pasisakymai. Jie verčiami visomis 24-iomis oficialiosiomis ES kalbomis. Deja, vertimas yra labai netikslus bei neaiškus. Posėdžių salėje esantys nariai turi 1-2 minutes pasisakyti atitinkamais klausimais bei pagrįsti savo nuomonę per duotą laiką. Komisija, bei Tarybos nariai turi 4-6 minutes apibendrinti bei plačiau argumentuoti nuomonę. Jei pasisakymas užtrunka ilgiau netgi keliomis sekundėmis jis yra stabdomas nes pasisakymo laikas yra ribotas.
Europos Parlamentą sudaro 751 narys, išrinktas 28 išsiplėtusios Europos Sąjungos valstybėse narėse. Nuo 1979 m. nariai renkami 5 metams per tiesioginius visuotinius rinkimus. Kiekviena šalis pati priima sprendimą dėl rinkimų organizavimo formos, tačiau turi užtikrinti lyčių lygybę ir slaptą balsavimą. ES rinkimai paremti proporciniu atstovavimu. Rinkimų teisės amžius yra nuo 18 metų, išskyrus Austriją, kur šis amžius yra nuo 16 metų.
Vietos skiriamos remiantis kiekvienos valstybės narės gyventojų skaičiumi. Šiek tiek daugiau negu trečdalis Europos Parlamento narių yra moterys. Nariai susibūrę į frakcijas pagal politines pažiūras, o ne pagal pilietybę. Nariai dirba savo rinkimų apygardose, Strasbūre – kur vyksta 12 plenarinių sesijų per metus – ir Briuselyje, kur Europos Parlamento nariai dalyvauja papildomuose plenariniuose posėdžiuose, taip pat komitetų ir frakcijų posėdžiuose.
Lietuva turi 11-a narių, kurie atstovauja Europos Parlamente tai:
Petras Auštrevičius;
Antanas Guoga;
Zigmantas Balčytis;
Vilija Blinkevičiūtė;
Rolandas Paksas;
Valentinas Mazuronis;
Algirdas Saudargas;
Valdemar Tomaševski;
Viktor Uspaskich;
Bronis Ropė;
Laima Liucija Andrikienė.
Po apsilankymo plenerinių posėdžių salėje, mes išvykome atgal į Lietuvą. Laukė ilga kelionė namo per Vokietiją, Lenkiją bei Lietuvą. Turėjome labai daug laiko apmąstyti bei aptarti Europos Parlamento darbą. Ši kelionė buvo puikus būdas plačiau sužinoti apie Europos Parlamento narius bei jų vykdomą veiklą.